60% din IMM-urile din România pierd peste 40 de ore pe lună din cauza unui IT prost gestionat. Asta e statistica liniștită — cea care nu apare în rapoartele de business. Cea zgomotoasă e întrebarea pe care orice antreprenor sau director financiar și-o pune la un moment dat: angajezi un specialist IT intern sau externalizezi serviciile către un MSP (Managed Service Provider)?
În 2026, decizia nu mai e atât de simplă cum era acum 10 ani. Salariile pentru specialiștii IT din România au crescut cu peste 80% în ultimii 5 ani, fluctuația de personal în domeniul tehnic e la cote record, iar amenințările cibernetice au devenit mai sofisticate decât oricând. În același timp, piața de externalizare IT s-a maturizat: există furnizori serioși, certificați ISO 27001, cu SLA-uri clare și echipe specializate pe orice nișă tehnică imaginabilă.
Acest ghid compară onest cele două modele — IT intern vs IT externalizat — cu cifre reale pentru România 2026, scenarii concrete pe dimensiuni de firmă și un framework decizional în 5 întrebări. La final, vei ști exact ce e potrivit pentru afacerea ta și de ce.
Ce înseamnă IT intern vs IT externalizat în 2026
Înainte de a compara costuri, trebuie să clarificăm ce înseamnă fiecare model în contextul actual. Termenii „angajat IT” și „outsourcing IT România” acoperă o paletă mult mai largă de servicii decât în trecut, iar confuzia între categorii duce frecvent la decizii greșite.
Modelul clasic — angajat IT full-time
În modelul clasic, compania angajează unul sau mai mulți specialiști IT pe contract de muncă full-time. Aceștia se ocupă de tot ce înseamnă tehnologie: rețele, calculatoare, servere, backup, securitate, helpdesk, eventual și aplicații interne. Salariul, taxele, biroul, echipamentul și training-ul sunt integral suportate de companie.
Avantajul principal e controlul total și cunoașterea profundă a infrastructurii. Dezavantajul major: un singur om nu poate fi expert simultan în networking Cisco, securitate cibernetică, Microsoft 365, virtualizare VMware, backup și disaster recovery. Mai mult, când acel om e în concediu sau își dă demisia, firma rămâne descoperită.
Modelul modern — managed IT services (MSP)
Modelul MSP (Managed Service Provider) presupune semnarea unui contract de mentenanță IT cu un furnizor extern. Acesta livrează un pachet predefinit de servicii — monitorizare 24/7, helpdesk, mentenanță preventivă, gestionare backup, suport cybersecurity — pentru o sumă fixă lunară. Practic, ai acces la o echipă întreagă de specialiști (de obicei 8-25 oameni) plătind o fracțiune din costul angajării lor.
Modelul s-a maturizat semnificativ după 2020, când pandemia a forțat companiile să se adapteze la lucrul remote și să-și externalizeze rapid o parte din funcțiile tehnice. În 2026, peste 65% din IMM-urile europene cu sub 100 de angajați folosesc cel puțin parțial servicii IT externalizate, conform unui raport CompTIA.
Modelul hibrid — admin intern + specialiști externi pe nișe
Modelul hibrid combină cele două abordări. Compania păstrează un administrator IT intern care cunoaște afacerea, vorbește cu utilizatorii zi de zi și gestionează probleme de rutină. Pentru zone specializate — securitate cibernetică, cloud arhitectură, audit, conformitate GDPR, proiecte mari de migrare — apelează la un furnizor extern specializat.
Este modelul preferat de firmele cu 50-150 de angajați și se dovedește, statistic, cel mai cost-eficient pentru această dimensiune. Costul lunar pentru un admin intern mid-level (~10.000 lei brut) plus un contract MSP de 400-500 €/lună e mai mic decât costul unei echipe interne de 2-3 oameni și acoperă mult mai multe competențe.
Cost real comparat — cifre concrete pentru România 2026
Aici e zona în care majoritatea companiilor greșesc calculul. Compară salariul brut al unui angajat cu prețul lunar al unui contract MSP și concluzionează că externalizarea e mai scumpă. În realitate, costul total de proprietate (TCO) al unui angajat IT e mult mai mare decât salariul. Hai să vedem cifrele reale.
Costul real al unui angajat IT (junior, mid, senior)
Conform datelor de pe eJobs, BestJobs și SalaryExplorer pentru Q1 2026, intervalele salariale pentru specialiști IT în România arată astfel:
- Junior IT Support (0-2 ani experiență): 5.000 – 7.000 lei brut/lună
- Mid-level System Administrator (2-5 ani): 8.000 – 12.000 lei brut/lună
- Senior IT/Network Engineer (5+ ani): 15.000 – 25.000 lei brut/lună
- Security Specialist / Cloud Architect: 20.000 – 35.000 lei brut/lună
Dar salariul brut e doar vârful aisbergului. Costul real pentru angajator e aproximativ salariul brut × 1.5 când adăugăm CAS, CASS, impozit pe muncă și contribuția asiguratorie de muncă (CAM). La asta se adaugă costuri ascunse pe care multe firme le ignoră în calculul inițial:
- Echipament: laptop business, monitoare, accesorii (3.500 – 7.000 lei amortizabili pe 3 ani)
- Birou și utilități (200 – 400 lei/lună)
- Licențe software (Office 365 Business Premium, antivirus, instrumente admin): ~1.500 lei/an
- Training și certificări (Microsoft, Cisco, AWS, ISO 27001): 5.000 – 15.000 lei/an
- Concediu de odihnă (21+ zile), concediu medical, training-uri obligatorii
- Recrutare și înlocuire: 1-2 salarii lunare la fiecare fluctuație (rata medie de turnover IT în RO: ~22%/an)
- Pierderi din downtime în timpul concediilor sau demisiilor (extrem de greu de cuantificat, dar reale)
Punând totul cap la cap, un sysadmin mid-level cu salariu brut de 10.000 lei costă efectiv compania între 18.000 și 22.000 lei lunar (3.700 – 4.500 €). Un senior IT engineer la 20.000 lei brut depășește ușor 36.000 lei/lună cost total angajator (~7.500 €).
Costul unui contract IT externalizat — pachete tipice
Piața de externalizare IT din România oferă, în general, trei niveluri de pachete pentru IMM-uri. Cifrele de mai jos sunt orientative pentru o firmă cu 15-30 de stații de lucru și 1-3 servere:
- Pachet Basic (~150 €/lună): monitorizare endpoint, helpdesk în timpul programului, mentenanță lunară, gestionare backup, suport de bază pentru Microsoft 365. Răspuns la ticketing 8h.
- Pachet Standard (~350 €/lună): tot din Basic + monitorizare 24/7, suport remote nelimitat, vizite on-site lunare, raport lunar de securitate, gestionare patch-uri, SLA răspuns 4h.
- Pachet Premium (~750 €/lună): tot din Standard + intervenții on-site nelimitate, audit anual de securitate, consultanță arhitectură IT, vCIO (virtual CIO), management proiecte, SLA răspuns 1h, garanție uptime 99.9%.
Pentru un context realist: un pachet Premium la 750 €/lună înseamnă 9.000 €/an, echivalentul a circa 45.000 lei pe an. Asta acoperă echipă de 8-15 specialiști pe diverse domenii, monitorizare permanentă și SLA contractual. Comparativ, un singur senior IT engineer intern costă peste 430.000 lei/an cost total angajator.
Tabel comparativ TCO pe 3 ani — companie de 25 angajați
Hai să facem un exercițiu concret. Imaginează-ți o firmă de servicii din București, 25 angajați, două locații, 1 server fizic + servicii cloud Microsoft 365 + Azure de bază. Compar TCO-ul (Total Cost of Ownership) pe 3 ani între cele două modele.
| Categorie cost | IT Intern (2 oameni) | Externalizare (MSP Standard) |
|---|---|---|
| Salariu brut (junior + mid) × 36 luni | 612.000 lei | — |
| Taxe angajator (CAS, CASS, impozit, CAM) | 306.000 lei | — |
| Echipament, birou, utilități | 38.000 lei | — |
| Training, certificări, licențe admin | 42.000 lei | incluse |
| Recrutare/înlocuire (estimat 1 fluctuație/3 ani) | 22.000 lei | 0 lei |
| Contract MSP Standard (350 €/lună × 36) | — | 63.000 lei |
| Intervenții suplimentare on-site (estimat) | — | 15.000 lei |
| TOTAL TCO 3 ani | 1.020.000 lei | 78.000 lei |
| Economisire prin externalizare | ~942.000 lei (~92%) | |
Diferența pare șocantă, dar e realitatea matematică. Atenție: nu însemnă că IT-ul intern e mereu greșit — există situații în care diferența costului e justificată (vezi capitolul „Avantaje IT intern” mai jos). Dar pentru majoritatea firmelor de 10-50 de angajați, externalizarea oferă rapoarte cost-beneficiu net superioare. Mai multe detalii despre structurarea unui asemenea contract găsești pe pagina dedicată contract mentenanță IT.
Costuri ascunse pe care le uită toată lumea
Pe lângă cifrele din tabel, există costuri intangibile pe care contabilitatea nu le vede, dar businessul le simte din plin. Acestea pot dubla efectiv costul real al unui departament IT intern.
- Downtime în timpul concediilor: un angajat IT intern e plecat ~25 de zile/an. Dacă apare o problemă în acest interval, recuperarea durează mai mult sau implică costuri de urgență.
- Curba de învățare la angajări noi: noul angajat are nevoie de 3-6 luni să cunoască infrastructura. În acest timp e parțial productiv.
- Lipsa expertizei pe domenii specifice: când apare o problemă de cybersecurity gravă, un singur sysadmin nu are competențele unui consultant specializat.
- Costul oportunității: ce alte investiții ai putea face cu 30.000 € pe an economisiți prin externalizare?
Avantaje IT intern — când chiar are sens
Externalizarea nu e un panaceu. Sunt categorii de companii pentru care un departament IT intern e nu doar justificat, ci absolut necesar. Hai să le vedem.
Companii cu IT-ul ca diferențiator competitiv
Dacă firma ta este o companie SaaS, un startup tech, un magazin online cu trafic mare sau o agenție de development, atunci IT-ul nu e doar suport — e core business. Aici ai nevoie de echipă internă pentru că cunoașterea profundă a produsului și viteza de execuție sunt critice. Un MSP extern nu va înțelege niciodată codul tău proprietar la fel de bine ca un inginer care lucrează zilnic în el.
Distincția cheie: vorbim aici de developeri, DevOps, SRE — nu de IT support tradițional. Chiar și companiile tech mari păstrează doar core teams interne și externalizează totuși suportul de birou, infrastructura cloud rutinieră și securitatea cibernetică operațională.
Stack tehnic foarte specific sau proprietary
Industriile cu software vertical foarte specific — producție industrială cu SCADA/ICS, medical cu HIS/RIS proprietare, logistică cu WMS custom, fintech cu sisteme bancare integrate — beneficiază de personal intern dedicat. Aici curba de învățare e atât de mare încât rotația de furnizori externi devine impracticabilă.
Și aici însă, modelul hibrid funcționează excelent: păstrezi 1-2 specialiști interni pe stack-ul proprietary, dar externalizezi cybersecurity, network management și suportul Microsoft/Linux generic.
Cerințe de securitate clasificate sau fintech reglementat
Companiile din domeniul apărării, fintech reglementat de BNR, instituții financiare cu cerințe DORA (Digital Operational Resilience Act), bănci, asiguratori și entități guvernamentale au de cele mai multe ori obligația legală de a păstra accesul la infrastructura critică intern. Aici reglementarea decide, nu economia.
Chiar și aici însă, multe organizații aleg modelul hibrid: au echipă internă pentru sistemele critice reglementate și folosesc un partener extern pentru tot ce înseamnă suport general, helpdesk, M365 etc. Pentru detalii despre cerințele DORA și securitatea cibernetică în 2026, vezi pagina noastră despre securitate cibernetică și continuitate operațională.
Avantaje externalizare — când e alegerea evidentă
Pentru marea majoritate a IMM-urilor din România — firme de servicii, distribuție, retail, producție mică-medie, profesii liberale, ONG-uri — externalizarea IT oferă avantaje pe care un departament intern nu le poate egala economic. Hai să le detaliem.
Acoperire 24/7 fără 3 angajați pe schimburi
Asigurarea unei monitorizări continue cu personal intern necesită minimum 3 angajați (dimineața, după-amiaza, noaptea) plus rezerve pentru concedii. Cost anual minim: 600.000 – 900.000 lei. Un MSP serios livrează același nivel de acoperire 24/7 pentru sub 10.000 €/an, prin distribuția costurilor între zeci sau sute de clienți. Diferența nu e marginal — e de un ordin de mărime.
Acces la o echipă de 10+ specialiști pe domenii diverse
Când lucrezi cu un MSP de calitate, nu plătești un om — plătești o echipă. Un furnizor mediu are specialiști dedicați pe networking (Cisco, MikroTik), Microsoft 365, virtualizare (VMware, Hyper-V), backup (Veeam, Acronis), cybersecurity, cloud (Azure, AWS), Linux, baze de date și suport stații de lucru.
Practic, pentru aceleași bani cu care plătești un singur generalist intern, ai acces la 8-15 experți cu certificări actualizate. Pentru detalii despre cum funcționează acest model, vezi pagina departament IT externalizat.
Costuri fixe predictibile — fără surprize
Bugetarea IT internă e o coșmar pentru CFO. Salarii care cresc, training-uri neprevăzute, recrutări de urgență, ore suplimentare, intervenții externe când angajatul nu se descurcă — toate transformă bugetul anual într-o țintă mobilă. Cu un contract MSP, plătești o sumă fixă lunară care include practic tot ce poate apărea în domeniu IT generic.
Această predictibilitate financiară e neprețuită pentru companiile cu acționariat extern, raportare lunară către board sau bugetare anuală strictă. Pentru proiecte mari (migrări, schimbare infrastructură) costurile sunt la fel cotate separat, dar transparent și aprobat anterior.
Continuitate la concedii, demisii, boli
Când singurul tău angajat IT pleacă în concediu sau, mai rău, demisionează fără preaviz, firma rămâne fără protecție tehnică. Apoi vin 3-6 luni de recrutare, onboarding și învățare. Un MSP nu se îmbolnăvește, nu pleacă în concediu, nu demisionează colectiv. Continuitatea e garantată contractual.
Mai mult, chiar și când un anumit consultant care îți cunoaște bine infrastructura iese din echipă, MSP-ul are sisteme de documentare și transfer de cunoștințe care fac trecerea fluidă pentru tine ca beneficiar.
SLA garantat contractual
Cu un angajat intern, „SLA-ul” este informal: vorbești cu el, te bazezi pe relația personală. Când e demotivat, lipsește, sau pleacă în concediu, nu ai pârghii reale. Cu un MSP serios, SLA-ul e contractual și măsurabil: timp de răspuns, timp de rezolvare, uptime garantat, penalități pentru nerespectare.
Un SLA tipic pentru pachetul Standard arată așa: răspuns inițial sub 4 ore lucrătoare, începerea intervenției sub 8 ore pentru probleme critice, uptime servere garantat 99.5%. Pentru pachetul Premium, ajunge la răspuns sub 1 oră și uptime 99.9%.
Cum decizi — framework în 5 întrebări
Niciun ghid nu poate da un răspuns universal valabil. Decizia depinde de specificul firmei tale. Folosește următorul framework de 5 întrebări pentru a clarifica situația ta concretă.
1. Câți angajați ai și cum sunt distribuiți?
Există un „rule of thumb” verificat empiric pe sute de IMM-uri din România:
- Sub 30 angajați: externalizare completă e aproape întotdeauna alegerea optimă. Costul unui angajat IT depășește valoarea adăugată în această dimensiune.
- 30-100 angajați: model hibrid (1 admin intern + MSP pe specializare). Punctul dulce.
- 100-300 angajați: echipă internă mică (2-3 oameni) + parteneriate externe pe cybersecurity, cloud, audit.
- Peste 300 angajați: departament IT intern complet, posibil cu outsourcing punctual pe proiecte mari.
2. Care e bugetul lunar disponibil pentru IT?
Fii brutal de onest aici. Dacă bugetul lunar realist e sub 1.000 € (~5.000 lei), nu poți angaja un IT competent — costul total angajator pentru un junior depășește această sumă. Externalizarea pe pachet Basic-Standard (150-350 €) e singura opțiune viabilă.
Dacă bugetul e între 1.500 – 3.500 € lunar, poți alege între un angajat mid-level (uniic, ceea ce înseamnă single point of failure) sau pachet Premium MSP cu acoperire echipă completă. Aproape întotdeauna, opțiunea a doua e superioară.
3. Ai cerințe specifice de securitate sau reglementare?
Întreabă-te: lucrez cu date personale sensibile (GDPR strict)? Am obligații DORA, NIS2, ISO 27001 obligatorii? Sunt în domeniu reglementat (financiar, medical, defense)? Dacă da, asigură-te că furnizorul extern are certificările necesare și acceptă să semneze acorduri DPA și NDA detaliate.
Cele mai multe MSP-uri serioase din România au deja ISO 27001 implementat și sunt familiarizate cu cerințele NIS2 și DORA. Întreabă-i specific despre certificările și auditările lor înainte de a semna contractul.
4. Cât de critic e IT-ul pentru core business?
Dacă IT-ul reprezintă vehiculul prin care livrezi valoare clientului (SaaS, e-commerce, fintech), atunci o parte din IT trebuie să fie intern. Dacă IT-ul e doar infrastructură pentru un business non-tech (consultanță, retail fizic, distribuție, producție), atunci externalizarea totală sau modelul hibrid sunt suficiente.
Întreabă-te onest: dacă IT-ul cade 4 ore, businessul meu pierde 100.000 € sau 1.000 €? Răspunsul îți spune cât de critic e și cât trebuie să investești.
5. Echipa ta poate gestiona un furnizor extern?
Externalizarea funcționează doar dacă cineva din firmă e capabil să comunice clar cu furnizorul, să ridice tickete corecte, să prioritizeze cereri și să interpreteze rapoarte tehnice. Pentru firmele foarte mici (sub 10 angajați), de obicei această persoană e directorul executiv. Pentru firme mai mari, trebuie un „IT manager intern” — nu neapărat tehnic, dar capabil să gestioneze relația cu MSP-ul.
Dacă nimeni din firmă nu poate juca acest rol și nu vrei să investești în training intern, atunci ai nevoie de un MSP care oferă servicii de vCIO (virtual CIO) — adică un manager IT extern care gestionează strategia. Pentru asistență gratuită în această decizie, programează o consultanță IT gratuită.
Mituri despre externalizarea IT — demontate
Există câteva mituri persistente despre externalizarea IT care încă blochează companii de la a lua decizia rațională. Hai să le tratăm onest, cu argumente.
Mit: „Externalizarea înseamnă pierdere de control”
Adevărul: pierderea de control apare doar când contractul e prost negociat. Cu un SLA bine definit, raportare lunară, root password salvat în siguranță la client, documentație tehnică actualizată constant și clauze de exit clar, controlul e mai mare decât cu un angajat care „știe singur și nu documentează nimic”.
De fapt, paradoxal, multe companii descoperă că abia după ce externalizează ajung să aibă pentru prima dată o documentație completă a infrastructurii lor. MSP-ul are obligație contractuală să o producă.
Mit: „Pe termen lung iese mai scump decât intern”
Adevărul: depinde complet de calculul TCO. Dacă compari doar prețul contractului cu salariul brut, da, externalizarea pare mai scumpă pentru firmele foarte mari. Dar dacă incluzi toate costurile reale (taxe, echipament, training, fluctuație, downtime, etc.), pragul de rentabilitate al echipei interne e undeva la 100+ angajați.
Studii ale Gartner și Forrester arată că pentru companiile cu 25-75 angajați, externalizarea reduce TCO cu 35-55% pe perioadă de 3 ani față de echivalentul intern.
Mit: „Furnizorul extern nu cunoaște afacerea mea”
Adevărul: depinde de furnizor și de modul în care construiești relația. Un MSP cu account manager dedicat, vizite lunare on-site și raportare structurată ajunge să cunoască afacerea cel puțin la fel de bine ca un angajat intern. Diferența: dacă acel account manager pleacă din MSP, knowledge-ul e documentat și transmis colegilor.
Cu un angajat intern, dacă pleacă, knowledge-ul pleacă cu el. Statistic, riscul „bus factor 1″ (toată cunoașterea într-un singur cap) e mai mare cu echipa internă decât cu un furnizor extern serios.
Cum alegi furnizorul de externalizare IT — checklist 10 puncte
Dacă ai ajuns la concluzia că externalizarea (totală sau hibridă) e potrivită pentru firma ta, urmează partea grea: să alegi furnizorul potrivit. Piața din România are zeci de jucători, dar calitatea variază enorm. Folosește acest checklist de 10 criterii înainte de a semna orice contract.
- Certificări reale și verificabile. ISO 27001 (security management), ISO 9001 (quality), certificări Microsoft Partner, Cisco, AWS/Azure. Cere copii și verifică valabilitatea online.
- SLA contractual clar. Timp de răspuns, timp de rezolvare, uptime garantat, penalități. Dacă furnizorul ezită să-și asume SLA contractual, e un red flag major.
- Transparență totală a prețurilor. Pachete clare, ce e inclus, ce nu, tarife pentru intervenții suplimentare. Niciodată „discutăm la nevoie”.
- NDA și DPA semnate obligatoriu. Acord de confidențialitate și acord de prelucrare date personale (GDPR). Fără acestea, nu semna niciun contract.
- Referințe verificabile de la clienți similari ca dimensiune. Cere 3-5 referințe din IMM-uri de mărimea ta. Sună-le. Întreabă onest despre experiența lor.
- Dimensiune și componență echipă. Echipă de minim 5-8 oameni cu specializări diverse. Verifică LinkedIn — sunt oameni reali? Cu vechime? Cu certificări?
- Documentație și raportare lunară. Raport lunar către client cu tickete, intervenții, recomandări. Documentație completă a infrastructurii într-un knowledge base accesibil.
- Politică de comunicare clară. Cum se ridică un ticket? Telefon, email, portal web? Cine e punctul unic de contact? Cum se escaladează problemele?
- Clauză de exit clară și fair. În contract trebuie specificat ce se întâmplă la încheierea relației: transfer documentație, parole, configurații, fără penalități abuzive. Un furnizor onest nu se opune unei clauze de exit clare.
- Stabilitate financiară a furnizorului. Verifică pe ONRC vechimea firmei, cifra de afaceri, profitabilitatea. Nu vrei să rămâi cu un furnizor care intră în insolvență la mijloc de contract.
Dacă furnizorul evaluat trece prin minim 8 din 10 criterii, ești pe drumul cel bun. Dacă pică pe 3+ criterii — caută în altă parte, indiferent cât de tentant pare prețul.
Concluzie — care e următorul pas pentru tine?
Decizia între IT intern și IT externalizat nu e o chestiune de ideologie, ci de matematică combinată cu strategie. Pentru marea majoritate a IMM-urilor din România în 2026 — companii de 10-100 de angajați, fără cerințe speciale de reglementare — externalizarea sau modelul hibrid oferă rapoarte cost-beneficiu net superioare față de echipa internă completă.
Argumentele matematice sunt clare: TCO mai mic cu 40-90%, acces la echipă specializată, SLA contractual, continuitate operațională, predictibilitate financiară. Argumentele împotrivă (pierderea controlului, necunoașterea afacerii) sunt mituri care apar doar când lucrezi cu un furnizor prost ales.
Pentru a lua decizia corectă pentru firma ta, începe prin a-ți evalua onest situația folosind cele 5 întrebări din acest ghid. Apoi solicită oferte concrete de la 2-3 furnizori serioși și compară pe criteriile din checklist-ul de 10 puncte. Diferența între un MSP foarte bun și unul mediocru e mai mare decât diferența între MSP și intern — alege-l atent.
Dacă vrei o evaluare personalizată a situației actuale a firmei tale și o ofertă concretă bazată pe specificul afacerii tale, echipa noastră poate analiza infrastructura gratuit, fără obligație contractuală. Solicită un audit IT gratuit aici și vom reveni cu o propunere transparentă în 48 de ore. Pentru întrebări preliminare sau pentru a discuta strategic ce model se potrivește firmei tale, ne poți contacta și pentru o sesiune de consultanță IT gratuită.
Acest ghid va fi actualizat anual cu cele mai recente date salariale, prețuri MSP și schimbări legislative din domeniul reglementărilor de securitate cibernetică (NIS2, DORA, GDPR).
📚 Citește și: